Kopsumma: €
Iepirkumu grozs

Kāpēc LED?


Kas tas ir?

Laikam ejot, tehnoloģijas attīstās. Brīžiem tas notiek tik strauji, ka vienkāršs cilvēks, kas ikdienā dodas uz darbu un vakarā noguris atgriežas mājās, to nemaz nepamana. Taču brīvdienās iegriežoties veikalā prātu apmulsina daudz spīdīgu, jaunu lietiņu un cilvēks nemanot noslēdzas sevī, jo viss jaunais vienmēr rada neuzticību. Bieži vien veikala plauktā atrodas daudz dažādu preču, par kurām nav nekādas skaidrības, un tā kā mūsdienu ekonomiskā situācija cilvēkus piespiedusi būt piesardzīgus, vairums no mums tomēr nolemj palikt pie jau esošām pārbaudītām vērtībām. Tā tas bieži notiek arī ar LED spuldzēm. Tās ir dārgākas par parastajām spuldzēm ar kvēldiegu un informācija par tām ne vienmēr ir pieejama. Tieši šī informācijas trūkuma dēļ cilvēks izvēlas iegādāties "veco, labo" spuldzi par pārdesmit santīmiem, kas līdz šim uzticami kalpojusi un devusi gaismu, jo kāpēc pirkt dārgāku, ja ir pārbaudītas vērtības, kas pirkšanas brīdī ļauj ietaupīt? Diemžēl ļoti maz cilvēku aizdomājas, ka pērkot parasto spuldzi mēs patiesībā nevis ietaupam, bet samaksājam krietni vairāk, un daram to vēl ilgi pēc tam - maksājot gan elektroenerģijas rēķinus, gan arī ar savu veselību. Lielākā daļa sabiedrības izvēlas iegādāties mūsdienās populārās "ekonomiskās" spuldzes, kas gan ir krietni dārgākas, taču liels uzraksts uz iepakojuma vēsta, ka šī spuldze ir ekonomiska un patērē krietni mazāk elektroenerģijas kā parastā. Cik no mums zin, ka šīs ekonomiskās spuldzes ir kaitīgas? Jums arī mājās ir ekonomiskās spuldzes? Ja zinātu par to kaitīgumu, vai jūs maksātu par tām?
Pēdējā laikā ļoti aktuāls jautājums ir LED produktu kvalitāte. Informācijas trūkuma dēļ cilvēki iegādājas nekvalitatīvus LED produktus, kas rada nepareizu, neatbilstošu priekšstatu par LED tehnoloģiju kopumā.

Radās jautājumi? Lūk, tādēļ ir vērts būt informētam un izvēlēties pareizo ceļu, lai ietaupītu. Nemaksājot par to ne ar savu, ne līdzcilvēku veselību.

Kas ir LED?

LED - light emitting diode (tulkojumā - gaismas diode) Gaismas diode ir elektronisks pusvadītāju konstruktīvs elements. Elektriskajai strāvai ejot cauri šim elementam, tas izstaro gaismu ar viļņu garumu (krāsu), kas atkarīgs no pusvadītāja materiāla. Izmantojot dažādus pusvadītāju materiālus, var iegūt gaismu visā tās spektrā (visās iespējamās krāsās). Sākotnēji LED tika izmantotas dažādās iekārtās, eksperimentiem un tml., jo to razošana bija ļoti dārga. Taču attīstoties ražošanas tehnoloģijām, gaismas diodes kļuva lētākas un tās sāka izmantot arī apgaismojuma radīšanai. Parastā kvēlspudze lielāko daļu patērētās elektroenerģijas pārvērš siltumā (lieki izmantota enerģija), toties LED spuldze visu patērēto elektroenerģiju pārvērš tikai gaismā. Protams, LED spuldzes ir krietni dārgākas par parastajām, taču pirms uzskatīt to par dārgu, ir vērts noskaidrot par LED spuldzēm visu, un Jūs sapratīsiet, ka citas spuldzes nekad vairs nepirksiet.

Biežāk sastopamie nepareizie stereotipi par LED spuldzēm:

  • tās nav tik spožas
  • tās ir kaitīgas
  • tās ir neadekvāti dārgas
  • to lietošanai nepieciešamas papildus darbības (jāvelk vadi, jāskrūvē citas lampas u.c.)

Šie visi stereotipi radušies informācijas trūkuma dēļ. Neviens no tiem nav patiess.

Kādēļ iepriekš lietotās spuldzes ir sliktas?

Pats būtiskākais iemesls kādēļ atteikties no iepriekš lietotajām spuldzēm ir zemā efektivitāte. Spuldze ar kvēldiegu lielāko daļu enerģijas patērē radot siltumu, nevis gaismu, tādēļ tā veicina globālo sasilšanu (izklausās pārspīlēti, taču tā tas tiešām ir). Pirmkārt, jau radot šo nevajadzīgo siltumu, kas nonāk atmosfērā un, otrkārt, nevajadzīgais elektroenerģijas patēriņš. Mūsu interesēs ir ietaupīt, taču, lietojot parastās spuldzes ar kvēldiegu, mēs lieki patērējam elektroenerģiju, kuras ražošanai tiek izmantoti dažādi dabas resursi. Runājot par vienu spuldzi, šādi argumenti šķiet smieklīgi, taču, ja padomājam plašāk, tad katram no mums mājās ir vismaz 10 spuldzes, tās ir arī darba vietā, veikalā, pagalmā utt. Iedomājoties cik daudz šādas spuldzes visā pasaulē tiek lietotas ik dienu, mēs varam tikai nojaust, cik daudz liekas elektroenerģijas tiek patērēts ik sekundi, minūti utt...  Tieši šī iemesla dēļ Eiropas Savienība ir pātraukusi kvēlspuldžu ražošanu un pakāpeniski pārtrauc arī halogēno un ekonomisko spuldžu ražošanu, lai pārietu uz videi draudzīgāku apgaismojumu. Jau netālā nākotnē veikalos būs pieejamas tikai LED spuldzes.

Vēlviens būtisks iemesls, ko liela daļa cilvēku nezin, ir fakts, ka t.s. ekonomiskās spuldzes, kas ir aptuveni vienā cenā ar LED spuldzēm, ir kaitīgas gan mūsu veselībai, gan apkārtējai videi. Šīs spuldzes satur dzīvsudraba gāzi, kas izdalās to lietošanas laikā un turpina izdalīties atmosfērā tad, kad spuldze ir saplīsusi, esam to izmetuši un tml. Ja saplīst šāda veida spuldze, tad nepieciešams uzreiz izvēdināt telpas, satīrīt lauskas ar mitru drāniņu, turklāt tās nedrīkst nonākt saskarē ar ādu, nemaz nerunājot par to, ka šīs lauskas nedrīkst vākt izmantojot putekļu sūcēju. Vai Jūs, pērkot ekonomisko spuldzi domājāt par to, cik latus ietaupīsiet vai par to cik neveselīga šī spuldze ir Jums un visiem apkārtējiem?

LED spuldzes priekšrocības un mīnusi.

*Led spuldzei ir augsta efektivitāte un ļoti mazs elektroenerģijas patēriņš

*Led spuldzes nerada nevajadzīgu siltumu

*Led spuldzes degšanas ilgums ir aptuveni 50 000 stundu, kas ir aptuveni 20 reižu ilgāk kā parastajai kvēlspuldzei vai halogēnspuldzei. Tas nozīmē, ka vienas led spuldzes kalpošanas laikā Jums būtu jānomaina 20 parastās spuldzes, kuru vidējā cena ir aptuveni 0,50Ls. 0,50ls x 20gab = 10Ls (šī summa jau sastāda vairāk par LED spuldzes cenu, nemaz nerunājot par ietaupīto elektroenerģiju)

*Led spuldzes var ieslēgt un izslēgt cik vien reižu vajag. Tas neietekmē to kalpošanas ilgumu

*Led spuldzes nerada ultravioleto starojumu

*Led spuldzes ir triecienizturīgas un tām nekaitē vibrācijas

*Led spuldzes kalpošanas ilgumu neietekmē apkārtējās vides temperatūra

*Led spuldzei nav nepieciešams laiks lai iesiltu - tā acumirklī ir spoža

*Led spuldze NAV KAITĪGA

*Led spuldzes dod labāku, spožāku gaismu par citām spuldzēm

*Led spuldze nav dārga - Jums vienkārši turpmāko gadu laikā cita spuldze vairs nebūs jāpērk

*Led tehnoloģijas attīstās, jau tagad tās ir pieejamas ar visdažādākajiem cokoliem, konektoriem utt. Vienīgais darbs, kas jāiegulda, pārejot uz Led spuldžu lietošanu, ir vecās spuldzes izskrūvēšana un jaunās spuldzes ieskrūvēšana. Pēc tam par to uz vairākiem gadiem var aizmirst.

*Led spuldzēm ir vismaz divu garantija, kas nozīmē, ka, ja kādu iemeslu dēļ šī spuldze tomēr nedarbojas, Jūs to varat apmainīt pret citu.

*Led spuldzes dzīves cikls ir visdraudzīgākais videi. Visā tās ražošanas laikā, eksplutācijas laikā un utilizācijas laikā, Led spuldze rada vismazāko kaitējumu videi salīdzinot ar visiem šobrīd zināmajiem mākslīgā apgaismojuma līdzekļiem

*Led spuldzes vidējais degšanas ilgums ir 50 000 stundu. Nedaudz parēķinot - diennaktī ir 24h, tātad gadā ir 24x365= 8760h . Tas nozīmē, ka, izdalot LED spuldzes degšanas ilgumu ar stundu skaitu gadā (50 000 : 8760 = 5,7), mēs iegūstam pavisam vienkāršu, taču skaidri saprotamu lielumu - 5,7 gadi! Vidējais LED spuldzes kalpošanas laiks, lietojot to 24h diennaktī, 365 dienas gadā, ir nepilni seši gadi. Cik parastās spuldzes Jūs pa šo laiku nomainītu?

*un pats galvenais, Jūs ietaupāt naudu! Salīdzinot LED spuldzi ar parasto, pavisam vienkāršs aprēķins norāda uz to, ka viena LED spuldze mēneša laikā Jums ietaupa aptuveni 3Ls, kas nozīmē, ka gada laikā Jūs ietaupāt aptuveni 26 Ls. Ja šāds ietaupījums ir no vienas LED spuldzes gada laikā, tad ir vērts aizdomāties, cik Jūs ietaupītu, ja savā mājā nomainītu visas spuldzes uz LED spuldzēm. (x10=260ls gadā; x20=520ls gadā utt..) Cik tūkstošus (vai pat milijonus) gadā ietaupītu Jūsu uzņēmums, ja Jūs sāktu lietot LED spuldzes? Katram no mums vajadzētu veikt šādus aprēķinus, lai saprastu ka pavisam vienkāršā veidā varam padarīt savu dzīvi labāku!

- Led spuldzes vienīgais mīnuss ir tās cena. Taču tā ir vienreizēja maksa vairāku gadu laikā.

Kas jāņem vērā iegādājoties LED spuldzes?

Iegādājoties LED spuldzes ir būtiski saprast, ko nozīmē katrs lielums, kas norādīts uz spuldzes vai tās iepakojuma. Led spuldzes nevērtē pēc ierastajiem W (vatiem), šis lielums var būt maldīgs. To, cik spožu gaismu dos LED spuldze, salīdzinot ar kvēlspuldzi, ieteicams vērtēt pēc lumeniem (lm):

220-230 lm - 25W

410-430 lm - 40W

700-750 lm - 60W

920-970 lm - 75W

1300-1400 lm - 100W

Svarīgi pievērst uzmanību arī gaismas krišanas leņķim. Led spuldzēm tie ir visdažadākie - sākot no vienkārša stara un beidzot ar LED spuldzi, kam gaismas krišanas leņķis ir 360 grādi.

led gaismas krišanas leņķis

Būtiski ir zināt, kur Jūs šo spuldzi pielietosiet, jo LED spuldzes, vadoties pēc kelviniem (K), pieejamas gan ar silto gaismu (dzīvojamām telpām), gan dienas gaismu (birojiem, skolām, noliktavām).  Tāpat LED spuldzes pieejamas arī visdažādākajās krāsās.

 

Svarīgi: Kādēļ cenas LED spuldzēm mēdz tik būtiski atšķirties?

 

Tāpat kā jebkurai tehnoloģijai arī LED tehnoloģijai ir svarīga kvalitāte. LED produktu tirgotājiem ir ļoti viegli spēlēties ar cilvēku uzticību, jo pagaidām trūkst informācijas šajā jomā. LED spuldze, kas kalpo 6-10 gadus nevar maksāt 2-3 latus. Šīs šķietami mazās spuldzītes sastāvā ir ļoti daudz svarīgu detaļu uz kuru esamību/neesamību un kvalitāti iespējams ietaupīt. Taču tas viss būtiski atspoguļojas gan uz gaismas atdevi gan spuldzes mūžu.
Svarīgi iegādāties preci uzņēmumā, kas nodrošina šai precei garantiju. Parasti LED spuldzēm ir divu gadu garantija.

Nav ieteicams pirkt LED spuldzes, kas ir Ķīnas vairumtirdzniecības produkts. Tās iespējams ir par dažiem latiem lētākas, taču to kvalitāte būtiski atšķiras. Gan augstāk minētajos parametros, gan pašu gaismas diožu kvalitātē.